Da li znate da roditelji u Beogradu nezakonito plaćaju višu cenu vrtića? Jedan otac, predsednik Saveta roditelja predškolske ustanove „Poletarac“ Barajevo, ukazao nam je da se ne poštuje zakon donet još 2009. godine.
Pročitajte tekst na tu temu, koji je objavljen u „Večernjim novostima“:
Cene u vrtićima nisu po zakonu!
Ministarstvo prosvete tvrdi da grad ne poštuje odredbe plaćanja boravka dece u obdaništima. Roditelji plaćaju više od 20 odsto punog iznosa. Ministarstvo: grad nije odgovorio na naš dopis
RODITELjI mališana koji idu u neki od beogradskih državnih vrtića, godinama plaćaju znatno višu cenu nego što je to zakonskim propisima predviđeno, potvrđeno nam je u Ministarstvu prosvete. Iako je nadležno ministarstvo uputilo više dopisa gradskoj vlasti sa zahtevom da uskladi pravilnike sa zakonima koji propisuju da roditelji plaćaju 20 odsto od ekonomske cene, nije bilo odgovora, niti je cena umanjena.
– Na osnovu dokumentacije koju su nam stranke dostavile konstatovali smo da roditelji dece u predškolskim ustanovama u Beogradu i Kragujevcu, učestvuju u obezbeđivanju sredstava za ostvarivanje predškolskog vaspitanja i obrazovanja u većem procentu nego što je propisano članom 159. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i članom 50. Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju – navode u Ministarstvu.
U julu je od gradskih vlasti u Beogradu i Kragujevcu zatraženo obaveštenje o procentu u kojem roditelji učestvuju u plaćanju vrtića. Kragujevac je doneo rešenje po kojem se utvrđuje ekonomska cena usluga od 17.153 dinara, a roditelji će plaćati 3.430 dinara, što je 20 odsto.
– Grad Beograd je, polovinom septembra, poslao obaveštenje da na osnovu kojeg se vidi procenat učešća roditelja nije utvrđen u skladu sa zakonom – navode u Ministarstvu prosvete. – Uputili smo ponovo dopis 2. oktobra i ukazali da to što postojeći pravilnik nije usklađen sa zakonom, prouzrokuje i materijalnu štetu u vidu dodatnih troškova za roditelje, pa je potrebno da se u što kraćem roku donesu akti kojima će se propisati ekonomska cena i učešće roditelja u procentu koji je propisan zakonom. Nismo dobili odgovor od grada Beograda.
Nadležni posebno napominju da se eventualni popusti mogu davati isključivo u odnosu na maksimalno učešće roditelja u iznosu od 20 odsto od ekonomske cene. Najveća cena koju trenutno plaćaju roditelji beogradskih mališana je 9.705 dinara i ona važi za oko 17.000 korisnika, tako da oni već godinama plaćaju mnogo više od propisane cene.
MAKSIMALNO 6.000 DINARA
KOLIKA je stvarna ekonomska cena teško je utvrditi. Pre poskupljenja u januaru 2013. nadležni su govorili da je 20.000, a jula ove godine – 30.000 dinara. Međutim, u odgovoru Sekretarijata za obrazovanje od 2. oktobra, na pitanje koliko roditelja plaća punu cenu, navodi se da „niko ne plaća punu cenu od 13.300 dinara“. Dakle, 20 odsto bi se kretalo od minimalnih 2.660 do maksimalnih 6.000 dinara.
DESET DANA BEZ ODGOVORA
IAKO smo pre deset dana Sekretarijatu za obrazovanje uputili pitanja, odgovore nismo dobili. Tako smo ostali uskraćeni za objašnjenje kada će grad početi da primenjuje zakon, odnosno kako je ekonomska cena porasla od januara 2013. do jula 2014. sa 20.000 na 30.000 dinara.
ZAKON NA SNAZI OD 2009. GODINE
ČLANOM 159. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisano je da lokalna samouprava učestvuje u finansiranju boravka mališana u vrtiću sa 80 odsto od ekonomske cene po detetu. Ovaj propis stupio je snagu 2009. godine, dakle još za vreme bivše vlasti DS.
3 Comment
Molim vas da mi objasnite zbog cega u svojoj predskolskoj ustanovi na Zvezdari ne mogu da dobijem listinge kao dokaz da sam uredno izmirila obaveze, jer sam pri selidbi izgubila priznanice. Kazu da je doslo naredjenje „odozgo“ da ne daju listinge da bi nam napravili komplikacije kada ih budemo tuzili. Sta, hoce da prikriju nesto? Ne razumem…Neka svaki roditelj pokusa da dobije listing u svojoj predskolskoj ustanovi i videce da nema sanse. Sta da uradim u ovoj situaciji?
ivana, to sto vrtici pokusavaju nema nikakvog smisla. pa zaboga, mozes otici u banku i traziti da ti izvade potvrde o tome kada si sta platila vrticu. nisu oni jedini koji imaju listing
Priča o roditeljima prevarenim i obespravljenim, nažalost nije nova. Kao mreža za socijalnu i političku odgovornost svaki dan saznamo za poneki sličan slučaj ove ii one grupe ljudi. Nažalost, sve se te grupe bore separatno za svoja prava a to je sve dok postoji kasta političara koji samo grabe za sebe a to zaogrću plaštom države donkihotovska borba.
Zato Vam se obraćamo sa upitom da li ste voljni da nam pomognete da prevarene i obespravljene roditelje organizujemo da i ovaj slučaj postane deo masovno obespravljenih građana na čemu već duže vreme radimo i gde imamo više sličnih slučajeva prevara i obmana počinjenih od strane državne uprave na različitim nivoima. Naša mreža formirana sa tim ciljem već sada ima oko 3 500 skupština stanara, 20 škola i 5 fakulteta (oko 350 000), a to je skoro 300 000 potpisa punoletnih građana što je više nego dovoljno za narodnu inicijativu. Smatram, da ćemo ovako ujedinjeni imati mnogo veću snagu i brže doći do svojih prava.
Srdačan pozdrav Aleksandar Milošević, potpredsednik DOM ANLI