Zašto više nema ljuljanja, skakanja i padanja ili koliko je kretanje važno za učenje?
Erik Jensen u knjizi „Podučavanje s’mozgom na umu“ kaže: „Mogla bi da postoji veza između nasilja i nedostatka kretanja. Deca lišena stimulansa dodirom i fizičkim aktivnostima, možda ne razvijaju vezu u mozgu između pokreta i prijatnosti. Kao rezultat može da se razvije potreba za žestokim stanjima, od kojih je jedno takvo i nasilje. Uz dovoljne količine potrebnog ‘leka’ tj.kretanja, dete je dobro. Onemogućite mu kretanje i imate probleme“.
Dakle, kretanje i učenje su u stalnoj međuigri.
Poznato nam je i da bebe sa već nekoliko meseci imaju izraženu potrebu za kretanjem i istraživanjem sveta oko sebe. Jedan od najspontanijih i najprirodnijih pokreta koje majke čine sa bebama, jeste „nunanje“ ili ljuljuškanje u rukama. Bebe ciče i raduju se, dok ih golicamo, drmusamo, okrećemo i obrćemo… Da li smo zaboravili da pratimo prirodu razvoja?
Kako spojiti kretanje sa učenjem?
Jednostavnim igrama, kao što su puzanje, valjanje, ljuljanje, obrtanje i skakanje i padanje.
Igre u kojima se koristi lopta, mogu da se koriste prilikom ponavljanja usvojenog, bogaćenja vokabulara, pričanja priče… Naučena recitacija ili pesmica može da se ponavlja i pamti uz koreografiju. Vežbe koje istovremeno aktiviraju suprotne gornje i donje udove, poboljšavaju komunikaciju među moždanim hemisferama – „Potapši levom rukom glavu, a desnom trljaj stomak“. Skakanje na trambolini ili skakutanje na pilates lopti, dok istovremeno dete verbalizuje pojmove sa slika koje mu pokazujete. Ljuljanje sa usvajanjem prostornih odnosa – „ljuljaj se na desno, napred, nazad“…
Brojni su primeri i jednostavne igre, koje ne iziskuju prevelik napor, a ako znate da dete na taj način uči LAKŠE, BRŽE, VIŠE, pamti DUGOTRAJNIJE, provodi sa vama vreme ZABAVNIJE, onda zašto da ne budete spremni i na trku na peškirima po parketu, nabrajanja što više reči na slovo T u trku i slično?
Autorka teksta: Jasenka Lazić, reedukator psihomotorike, Neurofeedback terapeut, direktor Centra za podsticajnu negu