SOCIJALNE VEŠTINE I DRAMSKI METOD
Dete je od rođenja izloženo socijalnim kontekstom okruženja, koji može biti stimulativan, ali i da ima negativan uticaj na njegov rast i razvoj. Svakodnevna interakcija sa roditeljima i drugim ljudima pomažu da dete razvije socijalne veštine, ona vremenom uče pravila te interakcije tako da gledaju dok neko govori ili da bi svi učesnici trebalo da imaju šansu da nešto kažu/pokažu.
Ali šta kada ne ide sve kako bi trebalo ili kako smo mislili da bi trebalo?
Većina dece i mladih sa teškoćama u razvoju doživljavaju teškoće na polju socijalnih veština i stvaranju prijateljstava. Razvoj društvenih veština uz iskustveno učenje može pomoći u povećanju stepena uključenosti u zajednicu, što direktno utiče na kvalitet osobe sa teškoćama u razvoju. Istraživanja pokazuju da dramski metod omogućava kritičko promišljanje i aktivno učešće, igra važnu ulogu u razvoju individualnog samopouzdanja i samoizražavanja (Gonen i saradnici, 2003), i stoga, iako je drama u suštini društvena umetnost, ona je važno obrazovno sredstvo koje se koristi u podučavanju veština (Johnson & O‟Neill,1984).
Korišćenjem dramskog metoda učenja socijalnih veština možemo stvoriti okruženje u kome deca i mladi uče važna pravila društvenog ponašanja kroz glumu i druge dramske tehnike.
Iskustveno učenje se pokazalo kao učinkovit način savladavanja socijalnih veština. Iskustva porodica dece sa teškoćama u razvoju pokazuju pozitivne efekte ovakvog načina učenja: „Moj sin igra igre odnosno odigrava situacije iz svakodnevnog života u svojoj vršnjačkoj grupi za razvoj socijalnih veština, te na taj način ima priliku da se zapita zašto je određena socijalna veština važna, a to može uraditi u sigurnom i podržavajućem prostoru“ – mama deteta u autističnom spektru.
Projektom „Uključi me“ podržanom od strane Užičkog centra za prava deteta i Evropske unije želimo da ojačamo kapacitete pojedinaca i organizacija da pruže podršku onima kojima je potreba koristeći dramski metod sa ciljem razvoja socijalnih veština. „Uključi me“ je podržan u okviru projekta „Prava deteta su ljudska prava“ koji sprovodi Užički centar za prava deteta u cilju unapređenja i zaštite ljudskih i dečjih prava u Srbiji. Projekat je podržan od strane Evropske unije i biće realizovan u periodu od 2024. do 2026.godine.
Radujemo se druženju i razmeni tokom osam nedelja leta.
МОЈ НАЧИН
ПИБ:112110663
МБ: 28306962
Рачун:205-354394-26
Контакт: 062/86 16 067